ENERGIE

Hodně z nás žije ve městě. Ve městech žije většina obyvatelstva (75% v ČR, celosvětově 50%), odehrává se v nich většina ekonomických aktivit a mají velkou spotřebu energií, spojenou s produkcí emisí.

Jak se budeme připravovat na letní vedra a sucha ve městech?

Nárůst průměrných teplot může v některých městech činit až 4°C, což s sebou nese vysoká zdravotní rizika a znečištění ovzduší (např. prachem). Dnešním řešením je klimatizace, která však spotřebovává ohromné množství elektřiny. Do budoucna budeme muset hledat jiné řešení. Ideálním opatřením proti vysokým teplotám ve městech je zeleň (parky, stromy, keře, trávníky, zelené střechy), která město ochlazuje, zároveň zvyšuje vlhkost a snižuje prašnost prostředí. Ovšem abychom byli připraveni na rok 2040, měli bychom sázet stromy do ulic již nyní. Dalším zajímavým opatřením je natření střech na bílo - bílá barva odráží sluneční záření a je nejlevnějším řešením pro snížení teploty (prašnost se tím však nesníží a vlhkost nevzroste).

A co v zimě? Víme, že rostoucí množství CO2 v atmosféře souvisí s energiemi, převážně se spalováním fosilních paliv. V současném běžném domě je většina energie z fosilních paliv použita na vytápění a na ohřev teplé vody.


Můžeme tuto spotřebu snížit?

Dobrá zpráva je, že ANO. Odborníci spočítali, že spotřebu energie na vytápění můžeme v České republice reálně snížit dokonce až o 60% (to se týká celorepublikového měřítka)! Dosáhneme toho rekonstrukcí domů, zateplením, využíváním obnovitelných zdrojů a jinými technologickými opatřeními, která jsou již nyní k dispozici. Je to velká výzva pro naše politiky, zda pomohou občanům tato opatření financovat (nyní funguje například dotační program Zelená úsporám, ale je potřeba dělat více).

Co můžete udělat pro úsporu energie?

Nebude to trvat dlouho a i vy budete řešit své bydlení. Proto je nutno vědět, co můžete udělat pro úsporu energie:


Můžeme tuto spotřebu snížit?

• Zateplete. U rodinného domu lze dosáhnout úspory 50-75% a u bytových domů dokonce 50-90% energie na vytápění.

• Postavte si pasivní dům, má 7-10x nižší spotřebu energie na vytápění.

• Rekonstruujte stávající okna nebo si pořiďte nová.

• Pořiďte si solární panely na ohřev vody.

A co můžete dělat vy, v každodenním životě?

Tato efektivní, nicméně náročná opatření nechejme nyní dospělým. Co můžete udělat přímo vy, mladí?

• Nepřetápět. Když je vám zima, vzít si svetr a teplé ponožky, nikoliv otočit kohoutek topení. Snížení teploty o 1°C snižuje spotřebu energie asi o 6%

• Správně větrat. Krátké a intenzivní větrání slouží k výměně vzduchu a nevede k ochlazení stěn.

• Účelně svítit vhodně zvoleným osvětlením (spotřeba energie LED diodami nebo kompaktními zářivkami je méně než čtvrtinová a i přes vyšší pořizovací náklady se v místech častého dlouhého svícení vyplatí i finančně)

• Chytře vařit. Použití pokličky při vaření dokáže ušetřit 1/3 tepla, vaření v papiňáku 1/2

• Vypínat elektrotechniku - i "zanedbatelné" množství spotřebované energie ve stand-by režimu může být v celkovém denním množství mnohem větší než spotřeba puštěného počítače (televizoru, spotřebiče) a za rok to udělá již velkou spotřebu. Vypínání se týká i počítače

- další možnosti a podrobnosti k úsporám energie v domácnosti naleznete například v naší brožuře Desatero domácí ekologie v kapitole Energie na stranách 9-35 nebo na stránkách Změny klimatu

https://www.zmenaklimatu.cz/cz/zapoj-se.


Zero-Carbon-Britain-Británie-bez-uhlíku

Zero Carbon Britain ,,Británie bez uhlíku"

ZCB je výzkumný projekt Centra alternativní technologie, který ukazuje, že moderní společnost bez emisí je možná díky novým dostupným technologiím.

Státy mezinárodní pařížské dohody říkají, že lidstvo musí snížit produkci skleníkových plynů do poloviny století. Je to velký krok, ale není jiná možnost, pokud chceme zabránit nebezpečným klimatickým změnám.Předešlý výzkum ZCB z Centra alternativní technologie ukázal, že můžeme pokořit tuto výzvu použitím dnes dostupných technologií.

Takže co nám brání?

Poslední výzkumný projekt CAT ( Centra alternativní technologie)," Zero Carbon Britain: Uskutečňujeme to", zkoumá ekonomické, kulturní a psychologické bariéry, které brání k dosáhnutí snížení množství skleníkových plynů. Vychází pozitivně. Potřebuje se spojít k překonání překážek- Přidávat se k výzkumům a cvičit se napříč obory.

"ZCB: Uskutečňujeme to" nabízí spoustu nápadů, které pomůžou inspirovat, informovat a dovolí nám uskutečnit změny. Práce v interdisciplinárním rámci, reportáže spojující výzkumníky v oblastech psychologie, sociologie, politologie, ekonomie a z dalších společenských věd, stejně jako víra, duchovní praxe, umění a kultura, v návaznosti na širokou škálu žánrů- časopisy, knihy, zprávy a články, stejně jako příběhy z projektů z reálného života, objevují cesty, jak můžeme překonat překážky inovativními směry. 

Jak ušetřit za elektřinu v domácnosti? 

Moderní úsporné spotřebiče ušetří oproti svým předchůdcům tisíce korun ročně za elektřinu. Pořizovací ceny nejúspornějších spotřebičů jsou však relativně vysoké. Výměna pár let starého a jinak funkčního spotřebiče se tedy z pohledu ekonomické návratnosti moc nevyplatí. V takovém případě je výhodnější snažit se spotřebu ovlivnit svým šetrným přístupem. Jestliže už ale nový spotřebič vybíráte, volte pokud možno ten nejúspornější. Všechny potřebné údaje o spotřebě a energetické třídě spotřebiče naleznete v obchodech na energetických štítcích.

Omezte neviditelné plýtvání, spotřebiče zcela vypínejte

Nepleťte si pohotovostní režim s úplným vypnutím. Spotřebiče "spící" v pohotovostním režimu dále spotřebovávají elektrickou energii, ačkoli to není na první pohled téměř patrné. Mezi nenápadné žrouty elektřiny se řadí zejména počítače a televize, které se po vypnutí dálkovým ovladačem pouze přepnou do tzv. pohotovostního režimu (Stand-by). Pro opětovné zapnutí jsou vám okamžitě k dispozici, ale takové pohodlí něco stojí. Provoz spotřebičů v pohotovostním režimu vás může ročně přijít i na několik tisíc korun. Řešením je vypínat tato zařízení síťovým vypínačem, který zajistí odpojení spotřebiče ze sítě, případně je vypojit ze zásuvky úplně (pokud to není v rozporu s doporučením výrobce).

"Pohotovostní režim vás může stát tisíce korun ročně."

Energii spotřebovávají také nabíječky na mobilní telefony, pokud je po dobití mobilu necháte zapojené v zásuvce. Podobně se chovají také napájecí kabely notebooků, které po vypnutí přístroje neodpojíte ze zásuvky.

Chladnička patří mezi největší "žrouty" elektrické energie

Náklady na chlazení a mrazení potravin mohou tvořit 10 - 20 % spotřeby energie celé domácnosti. Pokud již vaše stará chladnička dosluhuje, vyplatí se pořízení nového úsporného spotřebiče ideálně energetické třídy A+++, která vám pomůže za elektřinu ročně ušetřit mnohdy více než 1000 Kč.

Spotřebu chladničky však ovlivňuje celá řada dalších faktorů, které jsou docela snadno regulovatelné. Svým chováním můžete výrazně snížit spotřebu i u staršího spotřebiče. Chladničku pravidelně odmrazujte, protože námraza silnější než 5 mm zvyšuje spotřebu elektřiny až o 30 %. Zásadně do chladničky nevkládejte teplé potraviny, všechny nechejte nejprve vychladnout a před uložením je přikryjte nebo zabalte, abyste zamezili nežádoucímu odpařování, které způsobuje námrazu. Chladničku otevírejte co nejméně a zkontrolujte funkčnost těsnění dvířek.

Pračku a myčku nádobí nespouštějte poloprázdné

Pokud nevyužíváte celou kapacitu pračky a myčky, zvyšujete jejich provozní energetickou náročnost. Tyto spotřebiče sice většinou disponují programy, které umožňují poloviční náplň. Spotřeba energie se tím oproti základnímu programu sníží, poloviční však nebude. U praček se před použitím vyvářky vždy dobře rozmyslete, většinou není potřeba a navíc ušetříte. Pokud je to možné, svěřte sušení prádla čerstvému venkovnímu vzduchu. Sušička se totiž mezi spotřebiči řadí většinou mezi ty energeticky "žravější".

Budiž světlo! Ale levné, z úsporné kompaktní zářivky

Výměnou klasických žárovek za úsporné zdroje osvětlenísnížíte účty za elektřinu jednoduchým způsobem. Elektřina spotřebovaná za provoz osvětlení může tvořit až 15 % z celkové spotřeby elektrické energie. Úsporné kompaktní zářivky mají oproti běžným žárovkám přibližně o 80 % nižší spotřebu elektřiny. U všech světelných zdrojů však platí jednoduchá rada - nezapomínejte zhasínat!

Vytápíte nebo ohříváte vodu elektřinou? Využijte nízký tarif

Jestliže využíváte elektřinu k vytápění (akumulační kamna, přímotopy, tepelné čerpadlo) anebo máte alespoň elektrický bojler, vyplatí se vám zajistit si u svého dodavatele vhodnou dvoutarifní sazbu elektřiny. V době trvání nízkého tarifu odebírá levnější elektřinu celá domácnost. Přesun zapínání domácích spotřebičů do času nízkého tarifu přináší zajímavé úspory. Pokud dvoutarifní sazbu využíváte, potom při výběru domácích spotřebičů rozhodně nezapomínejte na funkci odloženého startu. Pračky, myčky, domácí pekárny nebo také trouby a další spotřebiče se mohou ve stanovený čas spustit samy a spotřebovávat levnější elektřinu.

A samozřejmě kupujte výhodněji samotnou energii!

Rozdíly cen mezi jednotlivými dodavateli rozhodně nejsou zanedbatelné. Přechodem k levnějšímu prodejci samotné elektřiny můžete ročně ušetřit až několik tisíc korun.

VÍTE, CO JE KALKULAČKA UHLÍKOVÉ STOPY?


Uhlíková kalkulačka vám umožní odhadnout emise skleníkových plynů spojených s vaším bydlením, dopravou a spotřebou.

Uhlíková stopa se počítá z údajů pro celou domácnost (těžko by šly přesně oddělit emise jednotlivých členů, kteří spolu sdílejí domácnost) a za jeden rok (je třeba započítat značné emise ze zimního vytápění domů).

VYZKOUŠEJ TO TAKÉ!

www.uhlikovastopa.cz

NAŠE NÁSTĚNKA NA TÉMA ENERGIE

Náš tým Veverek vybudoval novou nástěnku!!!  Můžete ji najít ''na schodech''po levé straně, když půjdete hlavním schodištěm do prvního patra. Určitě ji nepřehlédnete! Upozorňuje na problematiku energetiky a připomíná každoroční akci Hodina Země. Kolem nástěnky projde denně celá škola, tak doufáme, že se vám bude líbit!

Jak jsme počítali schody?

Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky